Inicjacja seksualna czyli ten pierwszy raz

Młoda jest jeszcze za młoda jak na to, żeby mnie ten problem dotyczył z tej drugiej strony 😉
Ciekawe kiedy przestanę tak myśleć 😀

Ale znów trafiłam na jakieś szmery bajery pod tytułem, że wiek inicjacji się obniża. Że coraz młodsze dzieci zabierają się za seks. Że coraz więcej młodocianych matek.

I tak mię to do myślenia daje. Kierunek taki społeczny zaprzyjaźniony ze statystyką kiedyś skończyłam. Umiem czytać tabelki. Umiem nawet czytać pytania postawione przez badacza i możliwości pozostawione respondentowi, sposób przeprowadzenia badania i różne takie. Normalnie czytam co w wierszach i to co pomiędzy.

Nie wierzę w obniżenie wieku inicjacji. Wierzę w zwiększającą się prawdziwość deklaracji respondentów. A może nawet jednostki, które kłamią w badaniach w drugą stronę 😉 .

Jakiekolwiek badania prowadzone 30 lat temu prawdziwe nie były. PRL był bardzo pruderyjny. Do absurdu. Dodatkowo ludzie się bali. Nie ufali obcym. Nie wierzyli w anonimowość. Na pytania odpowiadali tak, jak sądzili, że będzie dobrze widziane.

Badania o seksie to był hardkor.
Ludzie gorszyli się reklamami „z pewną taką nieśmiałością” podpasek. A co dopiero przyznać się do seksu :/.

Podobne cuda jeszcze niedawno otrzymywało się pytając o wiarę, uczęszczanie do kościoła w niedzielę itp. Wg. spisu kościelnego wychodzi ok. 45% chodzi na mszę, ale z badań ankietowych 89,8%. Bo w ankietach są deklaracje, a nie fakty. Udział w wyborach też deklaruje dwa razy więcej osób niż wskazuje frekwencja.

I nie twierdzę, że badania kłamią. Że są kłamstwa, wielkie kłamstwa i statystyka. Tylko statystyki, badania trzeba jeszcze analizować i interpretować. A w mediach często pojawiają się jakieś procenty i dziwaczna interpretacja, nie wiadomo jak stworzona.

A przecież nasze babcie czy prababcie wychodziły za mąż mając lat 16, 17, 18.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s